מה זה NLP וכיצד הוא יכול לשפר את חיי?

אחת משיטות הטיפול שצוברות תאוצה והופכות פופולאריות מאוד בישראל בעשור האחרון היא שיטת NLP. השיטה קיימת מזה עשרות שנים אבל במילניום הנוכחי היא הלכה והפכה לכלי טיפולי מוצלח עבור עשרות אלפי ישראלים, כאשר חלק מהם גם לומדים על התחום יותר לעומק והופכים מטפלים בעצמם.

שיטת הטיפול NLP (Neuro-Linguistic Programming) – "ניתוב עצבי לשוני" מוגדר על ידי המפתחים שלה בתור "חקר החוויה הסובייקטיבית". יש אחרים בתחום זה שנוהגים להגדיר זאת בתור "חקר המצוינות האנושית". לא משנה באיזו הגדרה תבחרו, מדובר על שיטת טיפול שהפכה בעשור האחרון למבוקשת מאוד בארץ.

הפירוש לשם עצמו הוא בשל האפשרות לנתב (ניתוב) את החוויה ולהשפיע על מערכת העצבים של המטופל (עצבי) באמצעות שפה ותקשורת (לשוני).


מה זה NLP?

את השיטה פיתחו פרופסור ג'ון גרינדר וריצ'ארד בנדלר מתוך הנחת יסוד שהמציאות שכל אחד מאתנו חווה היא סובייקטיבית ומושפעת ממבנים פנימיים שלנו, של דפוסי חשיבה, הרגלים שפיתחנו וכדומה. באמצעות שיטת NLP אנו לוקחים שליטה על כל אלו ויוצרים שינוי שאנו מעוניינים בו או זקוקים לו.

ההגדרה של "חקר החוויה הסובייקטיבית" מתאים לעניין זה כיוון שבאמצעות שיטה זאת אנו חוקרים את אופן יצירת החוויה האנושית הפנימית (והסובייקטיבית) של המטופל ולהשתמש באותו הידע כדי להשפיע ולחולל שינוי על עצמנו או על אחרים.


איך שיטת NLP עוזרת לאנשים?

השיטה כפי שתיארנו אותה עוזרת לזהות הרגלים ודפוסים שמשפיעים עלינו בצורות שונות בחיים אבל זאת רק ההתחלה. הטיפול עצמו הוא לא רק זיהוי של הסיבות למצב שהמטופל נמצא בו ומעוניין לשנות, אלא הטכניקות והכלים שיש למטפל כדי לעשות זאת.

שיטת NLP נותנת למטפל סט של כלים וטכניקות שונות כדי לייצר שינויים חיוביים למטופל ולהשיג עבורו את התוצאות הרצויות בפועל, בין אם מדובר על טיפול בדחיינות, בדיכאון, בחרדה או כל סיבה אחרת.


במה אפשר לטפל באמצעות NLP?

שיטת הטיפול של NLP מאפשרת מתן טיפולים לקשת רחבה של צרכים מצד המטופלים:

  • שינוי הרגלים – פעילות ספורטיבית, הפסקת עישון, משקל יתר (תזונה נכונה)
  • מערכות יחסים – הורות, זוגיות, חיי משפחה
  • בעיות בריאות – טיפול באלרגיות, חרדה, דיכאון, הריון ולידה.
  • בעיות רגשיות – פוביות שונות, שחרור כעסים, שחרור רגשות אשמה, התמודדות עם אבל ואובדן, מצב של חרדה או דיכאון, בעיות מהילדות, שיפור הדימוי ו/או הביטחון העצמי ועוד.

אלו כמה דוגמאות לטיפולים אפשריים באמצעות NLP במגוון כלים וטכניקות שעומדים לרשות המטפל.


מה היתרונות של שיטת NLP?

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של טיפול NLP הוא התוצאות המהירות שניתן להשיג באמצעות השיטה. אין מדוב רעל מפגש אחד ומעשה קסם שיפתור למטופל את הבעיה שהוא סובל ממנה, אלא סדרת מפגשים שיעשו את העבודה, אבל הפתרון מהיר יחסית לשיטות טיפול אחרות.

הסיבה לכך היא שהמטפל עובד על התת מודע וצולל לרבדים העמוקים ביותר של המטופל כדי לאתר את הסיבות היוצרות את הבעיה ומכאן הוא יכול באמצעות טכניקות וכלים שונים לחולל את השינוי עבור אותו המטופל. לעתים המטופל כלל לא מבין מה בדיוק נעשה או קרה אבל כן מבין את התוצאות המוצלחות של הטיפול שעבר.

רוצים לעבוד על הרגלים מזיקים, מחשבות טורדניות או פחדים שלא משחררים?

הצטרפו לאחד מהקורס הקרובים שלנו: כאן
או דברו איתי לבדיקת התאמה לתהליך ליווי 1:1, כאן.

רוצים להתייעץ איתי?

לשאול שאלות?

או לשתף בחוויות ותובנות?

יש מספר דרכים לעשות זאת:

בערוץ היוטיוב שלי

קטעי וידאו ייחודיים עם המון כלים מגישת ה-NLP.
לחיצה אחת ואתם רשומים לקבלת עדכונים:

בקבוצת וואטסאפ שקטה

אני מעלה פעם בשבוע תכני השראה ו-NLP:

הניוזלטר החודשי שלי

מקבלים למייל עם תכני התפתחות ייחודיים ובעיקר בונוסים ששמורים רק לניוזלטר:

טיפול אישי

לטיפול אישי המשלב NLP כיתבו לי:

מאמרים נוספים